Chłopcy czytają

Wieczorny rytuał czytania bajek na dobranoc warto wprowadzić na stałe do domowego planu dnia. Będzie to miało naprawdę pozytywne skutki.

Stymulacja rozwoju dziecka

Tak niepozorna czynność, jak czytanie bajek wpływa bardzo pozytywnie na dziecko i jego rozwój. Pobudza ono mózg do działania, rozwijając wyobraźnię i pogłębiając zasób słownictwa. Dziecko, któremu rodzice czytają bajki, będzie także lepiej radziło sobie w szkole. Czytanie rozwija pamięć i koncentrację, ponieważ jest czynnością, która wymaga od dziecka dużo skupienia. Pomaga mu także wyciszyć się i zrelaksować przed snem, dzięki czemu maluch łatwiej zasypia. Ponieważ żyjemy w kulturze obrazkowej i większość bodźców, z jakimi styka się dziecko, to bodźce wzrokowe, warto stymulować w nim słuchanie. Czytanie ciekawych historii może też zachęcić do szybszego poznawania literek i własnej przygody z literaturą. 

Wychowanie i kształtowanie więzi

Wieczorny rytuał czytania nie tylko rozwija umysł, ale także zacieśnia więzy rodzinne. Jest to ten moment, kiedy zabiegani dorośli znajdują chwilą czasu, która w 100% poświęcają swojemu dziecku. Bajki mogą też mieć funkcję dydaktyczną. Sami wybieramy, co przeczytamy naszym dzieciom, dlatego możemy sięgać po mądre książki, które uczą dobrych wartości. Książki z elementami popularnonaukowymi przekazują wiedze o świecie, bajki uczą odróżniania dobra od zła, a niektóre książki pomagają rodzicom w odpowiedni do wieku sposób rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach, takich jak śmierć osoby bliskiej czy kwestia rozmnażania. 

Olga, f: Victoria_Borodinova / Pixabay