Dziewczynka z misiem

Zaburzenia psychiczne są powszechne zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Coraz więcej dzieci cierpi z powodu problemów psychicznych – na przykład depresji. Zaburzenia przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego nie są łatwe w zdiagnozowaniu. Warto wiedzieć więcej na ten temat, a także zdawać sobie sprawę, jak dbać o kondycję psychiczną pociechy.

Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci?

To rodzice w dużym stopniu ponoszą odpowiedzialność za zdrowie psychiczne swojego dziecka. Warunkuje ono jego rozwój emocjonalny, fizyczny, społeczny oraz intelektualny. Rodzice powinni zatem wspierać i chronić dziecko, a w razie zauważenia jakichkolwiek wątpliwości czy trudności związanych ze stanem psychicznym dziecka zareagować, na przykład umawiając je na wizytę u terapeuty. Dzięki konsultacji i świadomemu wychowaniu dziecko ma szansę na satysfakcjonujące i szczęśliwe życie. Warto dbać o relacje z dzieckiem na każdym etapie rozwoju – nauka rozmowy jest jedną z najtrudniejszych, ale niezwykle ważnych.

Od czego zależy zdrowie psychiczne dziecka?

Jak wspomnieliśmy – od rodziców. To oni mają największy wpływ na rozwój małego człowieka. Rodzina może pomóc maluchowi w rozwoju, ale może ten jego rozwój zaburzać. Dziecko uczy się zachowań i ról społecznych, przejmuje wartości i zasady, uczy się nazywać i okazywać emocje – jak bliskość, miłość, czułość, troskę czy zainteresowanie drugim człowiekiem. Dzieciństwo ma ogromny wpływ na psychikę dziecka i jego kondycję i stabilność emocjonalną w przyszłości.

Jednak nie tylko rodzina warunkuje jego zdrowie i kondycję psychiczną. Znaczenie mają też inne czynniki – na przykład genetyczne, toksyczne oraz psychospołeczne jak rodzice, ale też szkoła i rówieśnicy. Ważną rolę może też pełnić w tym pupil – wychowywanie wraz z psem stymuluje prawidłowy rozwój i potencjał dziecka.

Najczęstsze zaburzenia psychiczne u dzieci

Do najpowszechniejszych zaburzeń wśród najmłodszych należą między innymi zaburzenia nastroju, zaburzenia psychiczne związane z chorobą somatyczną, zaburzenia depresyjne, zaburzenia odżywiania (m.in. anoreksja i bulimia), zaburzenia lękowe, całościowe zaburzenia rozwoju ( jak szereg zaburzeń autystycznych), trudności w relacjach społecznych, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, opóźnienia w rozwoju, zachowania agresywne, niszczycielskie, alienacyjne itd. 

Częstym problemem są też uzależnienia od substancji psychoaktywnych, telefonu lub komputera i gier – na zdrowie psychiczne dziecka nie wpływają korzystnie nowe technologie komunikacyjne, gdyż dziecko korzysta z nich przez wiele godzin dziennie, często odrywając się od świata realnego i zaniedbując swoje obowiązki domowe i szkolne.

Terapia indywidualna – pomoc psychologiczna 

Dzieci mogą mieć pojedyncze zaburzenie lub ich szereg równocześnie. Warto wiedzieć, jakie problemy występują u nich najczęściej, aby im zaradzić. Nie należy lekceważyć problemów psychicznych u dzieci, a w przypadku niepokojących symptomów warto skorzystać z pomocy specjalisty – wykwalifikowanego psychologa lub psychiatry. 

Ważne, aby w porę zauważyć, że dziecko znalazło się w kryzysie psychicznym i pomóc mu przejść przez ten trudny proces. Ważne, aby nie myśleć o psychologu stereotypowo, zmienić nastawienie do psychiatrii, zaufać doświadczeniu i wiedzy specjalisty, który na podstawie wywiadu i badań postawi diagnozę oraz doradzi metody leczenia i ew. włączenie farmakologii. Często zalecana jest terapia indywidualna, rzadziej rodzinna, a także konsultacja psychiatryczna.

Wpis powstał przy współpracy z http://fripp.org.pl/

Lena.k, f: Greyerbaby / pixabay