rodzice

Wychowanie dziecka to trudne i odpowiedzialne zadanie, które wymaga cierpliwości, ale też wiedzy. Można korzystać z porad rodziny i znajomych, czytać porady na blogach parentingowych, a także sięgać po książki autorstwa innych rodziców lub psychologów. Poniżej kilka polecanych przez nas tytułów – oto nasz TOP 3.

  1. „Jak zrozumieć małe dziecko”?

Jest to opracowanie zbiorowe dedykowane rodzicom dziecka w wieku 0-2 lata, 2-4 lata lub 4-6 lat. Książka reklamowana jest jako „pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci”. Jej wydawcą jest „NATULI dzieci są ważne”. Co ją wyróżnia? Większość książek dla rodziców to typowe poradniki, w których polecane są różne metody wychowawcze, sztuczki i treningi. To książka, w której zawodowo związane z rozwojem dziecka mamy, wspierane też przez innych rodziców, torują drogę do świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Często skupiają się one jednak na potrzebach… rodziców. „Jak zrozumieć małe dziecko” to wybór dla osób, które nie wierzą w „niezawodne metody”, które zawsze się sprawdzą, a do „instrukcji obsługi” małego dziecka podchodzą z dystansem. Można się z niej nauczyć rozumieć malucha, reagować na wysyłane przez niego sygnały, rozpoznawać jego potrzeby. 

  1. „Idealny rodzic nie istnieje”, Kamil Nowak

Wiele osób uważa, że wychowanie dziecka to nic trudnego – większość z nich zmienia zdanie, gdy nagle stają przed wyzwaniem rodzicielstwa. Wiele osób niespodziewanie odkrywa, że nikt wcześniej nas na to nie przygotowuje. Odpowiedzi na wiele pytań i rozwiązania licznych wątpliwości można znaleźć w tej książce. 

To również nie jest gotowa instrukcja obsługi – autor podkreśla, że nie ma idealnych rodziców, ani dzieci. Każdy maluch jest inny i wymaga zrozumienia oraz unikalnego podejścia. Autor nie opisuje jedynie własnych doświadczeń – prowadził blog, a w książce opisuje zarówno własne błędy, jak i doświadczenia innych rodziców.  

  1. „Uwaga! Złość”, Ewa Tyralik-Kulpa

Kolejna polecana przez nas książka również została wydana przez NATULI dzieci są ważne. Ewa Tyralik-Kulpa przekonuje, że złość jest stałym elementem rodzicielskich doświadczeń. Trzeba jednak nauczyć się sobie z nią radzić. Autorka opowiada o jej źródłach, ale też przedstawia sposoby życia ze złością, która nie krzywdzi innych, a nawet pozwala lepiej zrozumieć zarówno dzieci, jak i samych rodziców. 

Mimo że złość jest jak wulkan, jest jednak do ujarzmienia. To jedna z obowiązkowych lektur, napisana błyskotliwie i – co bardzo ważne – wyzwalająca. Dla wielu wyjaśnienie, że nie da się żyć bez złości, przynosi ulgę. Można jednak nad nią zapanować, aby jej rezultaty nie były bolesne dla innych. Skoro jednak strategie unikania i zaprzeczania złości są nieskuteczne, to jak sobie z nią poradzić? W książce można znaleźć wiele porad i sprawdzonych strategii. Warto ją przeczytać nie tylko wtedy, gdy zostajemy rodzicami – może też pomóc w pracy nad sobą, rozumieniu ludzi czy nauce cierpliwości i w zrozumieniu partnera. 

Lena.k