Gniew mężczyzny

Gniew jest konieczny w zdrowych związkach międzyludzkich. Mamy prawo do gniewu i powinniśmy go uzewnętrzniać. O jego roli  w naszym życiu możemy przeczytać w książce Uleczyć zranione uczucia, Jak przezwyciężać trudności życiowe,  Martin H. Padovani.

Gniew staje się problemem dopiero wtedy, gdy wyzwala w nas gwałtowne reakcje lub gdy jest całkowicie tłumiony. Gniew wyrażony w sposób gwałtowny oraz tłumiony gniew, to dwie skrajności, które powinniśmy unikać.

Tłumienie gniewu jest niebezpieczne, zachowujemy się wówczas nieszczerze. Tylko ujawnienie gniewu przed drugą osobą może prowadzić do rozwiązania problemu.

Ale jeszcze niebezpieczniejszy jest gniew wyrażony zbyt mocno, nad którym nie panujemy i który może prowadzić do przemocy. Często możemy obserwować gwałtowne reakcje ludzi z błahych powodów, wybuchy wściekłości. Są to na ogół ludzie z niskim poczuciem wartości, najpierw nienawidzą własną nieudolność, potem nienawidzą całe swoje życie. Swoje niezadowolenie wyładowują na najbliższych. Jednym z najczęściej spotykanym sposobem wyładowania swojego gniewu jest krytykanctwo.

Gniew może być wyrażony także milczeniem i chłodem. Jest to jeden z najokrutniejszych sposobów mszczenia się nad bliską osobą. Takie emocjonalne znęcanie się jest znacznie częstsze od przemocy fizycznej. Więcej małżeństw rozchodzi się z powodu milczenia niż z powodu przemocy fizycznej.

Umiejętność radzenia sobie z gniewem wynosimy z domu rodzinnego. Postępujemy podobnie, jak nasi rodzice postępowali  w sytuacjach stresowych.

Gdy poczucie zagrożenia przejmuje kontrolę nad nami, uciekamy od odpowiedzialności, unikamy ryzyka, tracimy pewność siebie i poczucie własnej godności. Stajemy się:

  • bojaźliwi, niechętnie podejmujemy się jakichkolwiek działań, jakiegokolwiek ryzyka,
  • nieśmiali, boimy się innych ludzi,
  • perfekcjonistami, stale zdajemy egzamin przed sobą,
  • samotni.

Problem gniewu w małżeństwie omówiony został w książce  Gniew w małżeństwie, jak pokonać, jak odzyskać miłość, dr Bonnie Maslin.