Razem czy osobno – to częsty dylemat par. Jeśli w dodatku dwie osoby mają inne podejście do pieniędzy, mogą wyniknąć kłótnie na tym tle. Jedno może wydawać pieniądze na prawo i lewo na „niewinne wydatki”, a drugie liczy każdą złotówkę. Warto ustalić kilka zasad zarządzania domowymi finansami i rozplanować wspólny domowy budżet.
Do wyboru jest kilka modeli zarządzania domowymi finansami – warto je poznać, a następnie wybrać konkretny. Nie ma idealnego sposobu – wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń, wychowania i przekonań. Nie ma też metody pozbawionej minusów, dlatego problem ten należy przemyśleć na spokojnie i we dwoje przedyskutować. O wspólne finanse można zadbać na kilka sposobów – poniżej prezentujemy popularne modele.
1.Mężczyzna płaci za wszystko
Wiele osób nadal uważa, że mężczyzna powinien płacić za kobietę. Wynika to w dużym stopniu z wychowania – to dawniej popularny system zarządzania wydatkami. Co innego jednak zaprosić dziewczynę do kina czy na kolację i w szarmanckim geście zapłacić rachunek, a co innego wymagać od niego pokrywania wszystkich wydatków w związku.
2. Płacenie… na zmianę?
Można też nie płacić za swoje dania w restauracji, lecz ustalić, że płacimy na zmianę. Wiele par stosuje tę zasadę, ale ten sposób też rodzi konflikty – raz zrobimy zakupy droższe, a raz tańsze. W efekcie jedno z partnerów może wyjść na tym gorzej, co też rodzi konflikty, a nawet poczucie niesprawiedliwego traktowania.
3. Każde płaci za siebie
Często partnerzy ustalają też, że każde ma własny budżet, gdyż każde pracuje i zarabia. W praktyce jest to jednak trudne – rozliczać się za zakupy, kino itd. Mieszkając z drugą osobą, staje się to niemal niemożliwe, gdyż są po prostu wspólne wydatki, które trzeba rozdzielić między siebie. Warto ustalić takie rzeczy, aby potem nie psuć sobie humoru i nastroju.
4.Podział wydatków
Popularny podział polega też na pokryciu opłat za mieszkanie oraz zakupy. Można w ten sposób podzielić wydatki, ale rodzaj rachunków to również inne kwoty. Jednak bilans wydatków jest w tym przypadku różny.
Można też mieć jedno wspólne konto i dwie karty, aby każde z Was mogło z niego korzystać. Wspólny budżet to rozsądne rozwiązanie. Część pensji obie strony wpłacają na wspólne konto – wtedy płacenie jest wygodniejsze i sprawniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest założenie odrębnego wspólnego konta – dostęp do niego będą miały obie osoby.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Warto też pamiętać, aby ustalić miesięczne wpłaty czynione na wspólne konto, gdyż nie zawsze „po równo” będzie sprawiedliwie – zależy od wysokości dochodów. Do wyboru jest kilka opcji – do wspólnego budżetu można wliczyć całe zarobki, połowę (50/50) lub kwoty proporcjonalne do dochodów. Jeśli jedno zarabia na przykład 2500 zł na rękę, a drugie 6000 zł, równe składki będą krzywdzące dla osoby z mniejszą pensją. Warto takie kwestie wcześniej rozważyć i ustalić wysokość wpłat na wspólne konto, aby nie ucierpiały na tym nasze relacje.
Lena.k, f: quinntheislander / pixabay